1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nilgün Köksal; ülkemizde 1-7 Ekim haftasının Emzirme Haftası olarak kutlandığını açıkladı.

Bursa Uludağ Üniversitesi  Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı – Sosyal Pediatri Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Zeynep Gizem Ergün Özdel ise anne ve bebek arasında emzirme sırasında; duygusal ve psikolojik olarak bebeği büyüten ve geliştiren bir paylaşım olduğunu, güvenli bir bağ kurulduğunu belirtti. Dr. Özdel, anne sütünün sadece bebeğe değil aynı zamanda anneye de sağlık yönünden fayda sağladığını, emzirmenin anneyi; meme, rahim ağzı ve yumurtalık kanserlerinden, kemik erimesi gibi hastalıklardan koruduğunu, şeker hastalığı olan annelerin de insülin ihtiyacını azalttığını söyledi. Ayrıca anne sütünün bebeği, enfeksiyon hastalıklarından ve ilerleyen dönemlerde yaşayabileceği diyabet, tansiyon, çölyak, alerji vb. hastalıklardan koruduğunu; lösemi gibi hastalıklara karşı koruyucu etkileri olduğunu, anne sütünün hem anneye hem de bebeğe fayda sağladığını belirtti. Anne sütünün; aile bütçesine de katkı sağladığını, mama hazırlama ile uğraşmadıkları için anneler açısından da kolaylık olduğunu ifade etti.

Anne sütünün toplum sağlığına da olumlu etkilerinden söz eden Özdel; Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamadan bahsederek; bütün çocukların anne sütüyle beslenmesi durumunda her yıl 823 bin bebeğin ve 30 bin annenin hayatta kalabileceğinin belirtildiğini ancak dünyada Dünya Sağlık Örgütü’nün 2025’te tüm bebeklerin yüzde 50’sinin ilk 6 ayda anne sütüyle beslenmesi hedeflerinin çok gerisinde olunduğunu, bu yüzden “Emzirme Haftası”’nda ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenme sonrasında 2 yaşına kadar da anne sütüyle beslenmenin devam edilmesinde farkındalık oluşturulmaya çalışıldığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF’in bu yıl “İşyerinde Emzirmeyi Mümkün Hale Getirelim” sloganından da bahseden Dr. Özdel, hastanede emzirmenin desteklenmesi için yeni doğum yapmış annelerin süt iznini ilk 6 ay 3 saat, sonraki 6 ay 1,5 saat kullanmalarını ve emzirme saatlerini planlanmalarını sağladıklarını ifade etti.

Her annenin sütünün kendi bebeğine özel olduğunu vurgulayan Dr. Özdel; erken doğan bebeklerin de ve zamanında doğan bebeklerin de annelerinin sütlerinin kendi bebeklerini koruyacak özelliklerde olduğunu söyledi.

Bebeklerin hasta oldukları dönemde; enfeksiyondan korunmak için anne sütünde de antikor gibi bazı bileşenlerde artış olduğunun altını çizen Dr. Özdel; bebeğin büyümesiyle birlikte anne sütünün de olgunlaşarak bebeğin ihtiyaçlarına göre şekillendiğini belirtti. Reklamları yapılarak bağışıklığı desteklendiği söylenilen hazır mamaların ise değer olarak anne sütüne ulaşmadığını söyledi.