14 Mart Tıp Bayramı

14 Mart Tıp Bayramı

Cerrahhane-i Amire” ve “Tıphane-i Amire” adlı modern tıp okullarının açıldığı ve ülkemizde modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilen 14 Mart 1827 tarihinden esinlenerek, 1919 yılından itibaren 14 Mart günü Türkiye’de her yıl “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaya başlamıştır. Bu özel gün, aynı zamanda yurt savunma hareketinin de başlangıcı olarak bilinir.

Tıp alanında çalışan herkese hitap eden 14 Mart Tıp Bayramı ilk kez 1919 yılında Birinci Dünya Savaşı sonunda İstanbul’un işgali sırasında tıp öğrencilerinin yabancı işgal güçlerine karşı tepkisi olarak kutlanmıştır.İngiliz işgali altında olan Tıbbiye, Hikmet Boran önderliğindeki tıp öğrencilerinin korumasındadır. Öğrenciler tıbbiye binasının kuleleri arasına Türk bayrağı asarak işgallere karşı mücadele başlatmıştır. Bu sayede Tıp Bayramı yurt savunma hareketi olarak anlam kazanmıştır.

Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği de 14 Mart Tıp Bayramına ilişkin olarak:
“Geleceğimize ve hayatımıza değer katan gece ve gündüzün daimi emektârları olan sağlık kahramanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını en içten dileklerimizle kutlarız.”şeklinde bir mesaj yayınlayarak tüm sağlık çalışanlarımızın her zaman yanında olduğuna bir kez daha vurgu yapmış ve onları 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında yapılacak olan çeşitli etkinliklere katılmaya davet etmiştir.

14 Mart Tıp Bayramı Kutlu Olsun!