16 Ekim Anestezi Günü Hastanemizde Kutlandı

16 Ekim Anestezi Günü, Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalında yapılan etkinlikle kutlandı.

Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği olarak ameliyathane ekibinin en önemli parçası olan Anestezi uzman ve teknikerlerinin 16 Ekim Anestezi Gününü kutlarız.

16 Ekim Anestezi Günü; Dünyada ilk anestezi uygulama olarak 30 Mart 1942 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde Dr. Crwford Long tarafından James Venable isimli öğrenciye uygulanmıştır. Aynı şekilde ilk anestezi bir hastaya 16 Ekim 1946 tarihinde Amerika’da Dr. John Collins Waren tarafından Gilbert Abbott isimli işçiye uygulanmıştır. Bu tarihe istinaden “16 Ekim Dünya Anestezi Günü” olarak kutlanmaktadır.

Ülkemizde endotrakeal anestezi uygulamaları 1949’da Burhaneddin Toker ve Sadi Sun tarafından yapılmış olup; 1950’lerden itibaren bu yöntemi İhsan Günalp, Ali Yücel, Cemil Aksoy ve Orhan Bumin Ankara’da kullanmaya başlamışlardır. 171 yıl önce temelleri atılan modern anestezinin bugünkü uygulayıcıları olan anestezi uzmanlarının en önemli amacı hasta güvenliğidir.

Anesteziyoloji, öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere ameliyat süresince hastanın ağrı duymamasını, hastaların sağlıkla uyanmasını sağlamak, konforunu ve yapılan girişime tahammülünü sağlamak üzere geliştirilmiş bir dizi tıbbi uygulamayı içeren bilim dalının adıdır.