Astımlı Çocuklar İznik’te Hem Öğrendi Hem Eğlendi

Astım ve Alerjili Çocuklar Eğitim ve Spor Kampı Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Nihat Sapan ve Doç. Dr. Şükrü Çekiç sorumluluğunda 4-9 Eylül 2023 tarihleri arasında İznik DSİ Tesislerinde başarıyla gerçekleştirildi. Kampta Bursa Uludağ Üniversitesi’nden çok sayıda personel sorumlu olarak görev yaptı.

Astımlı çocukları; astım ve astım ilaçlarını kullanma konularında eğitmeyi, özyönetimlerini geliştirmeyi, spor ve çevre sevgisini artırmayı amaçlayan kampta hedeflere ulaşılması katılımcıları ve düzenleyicileri mutlu etti.

Astım Kampına Bursa’da yaşayan çocukların yanında İstanbul, Ankara, Aydın, Yalova, Eskişehir ve Kocaeli’nden gelen çocuklar da katıldı. Astımlı çocuklarla birlikte olmak, onları eğitmek ve sorularını cevaplamak için çeşitli merkezlerden çok sayıda öğretim üyesi kampı ziyaret etti. Kampı ziyaret eden isimler arasında; Türkiye’de çocuk alerjinin kurulmasında ve gelişmesinde büyük katkıları olan duayen hoca Prof. Dr. Ülker Öneş, İstanbul Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Zeynep Tamay, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Pınar Uysal, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Metin Aydoğan ve İstanbul-Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Esra Özek Yücel yer aldı.

Kamp sorumlusu Bursa Uludağ Üniversiteli Akademisyen Prof. Dr. Nihat Sapan, daha öneki yıllarda olduğu gibi bu yıl da kampın başarıyla geçtiğini ifade etti. Kamplarda her gün astım ile ilgili bir konunun anlatıldığı ve çocuklarının sorularının yanıtlandığını ve solunum fonksiyon testlerinin uygulandığını, gün içi sportif aktiviteler olarak sabah egzersizlerinin, yüzme, voleybol, masa tenisi ve basketbol müsabakalarının yapıldığını belirtti. Bu aktiviteler yanında İznik Belediyesi tarafından tesis edilen araçlarla çocuklara İznik’in tarihi değerleri ve Çini Vakfı gezisiyle İznik Çini’sinin yapım aşamalarının tanıtıldığını ifade etti.

Dr. Sapan daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl düzenlenen kampta da çok sayıda personelin görevlendirmesini yaparak kampa katılımlarını sağlayan Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Yönetimine teşekkür etti ve üniversite yönetiminin desteklerinin kampın başarılı geçmesinde önemli katkısı olduğunu vurguladı.

İlk astım kampını 1996 yılında Prof. Dr. Ülker Öneş ile birlikte yaptıklarını ve kamplarının o günden bugüne ülkemizdeki tek astım ve alerjili çocuklar kampı olma özelliğini devam ettirdiğini söyleyen Dr. Sapan, yaklaşık 50 katılımcının olduğu kampın başarılı geçmesinde büyük emekleri olan Doç. Dr. Yakup Canıtez, Dr. Öğr. Üyesi Pelin Karataş, Dr. Yağmur Hazal Oğuzkaya, Dr. Merve Korkmaz, Dr. Muhammed Kaya, Dr. Sibel Gürbüz, Dr. Enes İn, Dr. Aslı Gürel Bedir, Dr. Hale Nur Yüksel, Hem. Ayşe Yaşar, Hem. Serinay Altın, Biolog Necla Adalı, Teknisyen Nazmiye Ateş ve yüzme eğitmeni Aydın Yüksel’e teşekkür etti. Ayrıca tesislerini astımlı çocuklara açan İznik DSİ Tesisleri Yönetimine, astımlı çocukların transferi için araç tahsis eden İznik Belediye Başkanı Sn. Kağan Mehmet Usta’ya, yüzme havuzlarını kullanıma açan İznik Darka Tatil Köyü Yönetimine ve İznik Çinisinin çocuklarımıza tanıtılmasını sağlayan Çini Vakfı yönetici ve çalışanlarına karşılıksız destekleri için müteşekkir olduklarını ifade etti.

2023 yılı Astım ve Alerjili Yaz Eğitim ve Spor Kampı’nın “Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği” bünyesinde gerçeleştirildiğini ifade eden Dr. Sapan dernek başkanı Prof. Dr. Koray Harmancı başta olmak üzere dernek yönetim kuruluna ayrıca teşekkür etti.