Çocuk Hematoloji, Hemofili Kapsamlı Bakım Merkezi Sertifikasını aldı

Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Hematoloji Bilim Dalı, Avrupa Hemofili Konsorsiyumu ve Avrupa Hemofili ve Edinsel Hastalıklar Birliğinin verdiği Hemofili Kapsamlı Bakım Merkezi Sertifika’sını aldı.

Yüzü aşkın hemofili tanılı ve yine yüz elliyi aşkın kalıtsal diğer kanama bozukluğu olan hastalar; Hemofili Kapsamlı Bakım Merkezinde takip edilmekte, akut kanamaları, kronik eklem sorunları, akut ve elektif cerrahi işlemleri ve inhibitörlü hemofili hastalarının yönetimleri başarıyla yapılmaktadır. Hastalarla düzenli yüz yüze eğitim toplantıları ve hasta kampları yapılmakta, ilaç uygulama kendi kendine infüzyon eğitimleri verilmektedir. Farmakokinetik bakılarak hastalara en uygun tedavi şeması düzenlenmektedir.

Düzenli faktör ölçümleri, inhibitör ölçümleri, inhibitör taramaları ve trombosit fonksiyon testleri ile tüm Bursa ve çevresindeki hastalara hizmet vermektedir. Sünnet, diş çekimleri, eklem içi tedavilerin yanı sıra; skolyoz, gebelik/doğum, açık kalp ameliyatı, beyin ameliyatları gibi komplike işlemler yapılmakla birlikte hastalarımızın tedavilerinin daha iyi yapılması için Hematoloji Laboratuvarlarımızla koordine bir şekilde faktör ölçümleri yapılarak güvenli bir şekilde ameliyatları gerçekleştirilmektedir.

Bakım Merkezimizde düzenlenen eklem konseylerinde hastalar; erişkin ve çocuk ortopedi uzmanları, radyoloji, spor hekimliği, fizik tedavi bölümlerinden konusunda deneyimli hocalarımızla birlikte değerlendirilmektedir.

Hemofili Kapsamlı Bakım Merkezi Sertifika alınmasında katkısı olan başta Çocuk Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyelerimizi, Hematoloji Laboratuvar Sorumlusu Prof. Dr. Zehra Serdar’ı, teknisyenlerimizi, klinik başhemşiremizi, hemşirelerimiz ve diğer sağlık çalışanlarımızı tebrik eder, başarılı çalışmalarının devamını dileriz.