İskender’in İskender Mutluluğu…

Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Çocuk Nefroloji-Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Osman DÖNMEZ; yıllar önce hastası olan ve kendisini ziyarete gelen İskender YILMAZ ile bir araya geldi.

İskender Yılmaz ile ilgili açıklamalar yapan Prof. Dr. Osman DÖNMEZ; şu anda 22 yaşında olan ve 2008-2014 yılları arasında kronik böbrek yetmezliği nedeniyle hastanemizde diyaliz tedavisi almış hastasının nakil sonrası süreçte eski sağlığına kavuştuğuna, İskender’in her şeyi yiyip içebildiğini, böbrek fonksiyonlarının çok iyi olduğunu, üre, kreatinin durumunun normal olduğunu, idrar çıkışının iyi olduğunu söyledi.

Beslenme ile ilgili olsun psikososyal anlamda olsun her anlamda her süreçlerinde Çocuk Nefroloji ve Romatoloji Bilim Dalı olarak; çocuklarla ve aileleriyle iletişimde ve etkileşimde  olduklarını da belirten Prof. Dr. DÖNMEZ; zaman zaman da çeşitli etkinlikler yaptıklarından bahsetti. 2014 yılında toplumda organ bağışı farkındalığını arttırmak amaçlı Basketbolcu Efe Aydan’ın da katıldığı, ve hastamız İskender Yılmaz’ın da çocuk diyaliz hastaları ile birlikte yer aldığı bu etkinliklerden birinde; İskender kebapçısına gittiklerini, o sırada diyaliz hastası olmasından ve diyetine uygun olmamasından dolayı kendisinin; İskender’in, İskender kebap yemesini uygun görmediğinden 2 köfte yemesine izin verdiğinden bahsetti. Bu duruma yıllar önce İskender’in çok içerlediğini öğrenen;  Organ Nakli Mesul Müdürü ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ekrem KAYA’nın da takipleri iyi giden İskender’i geçtiğimiz günlerde Başhekimimiz Prof. Dr. Halil SAĞLAM ve  Organ Nakli Koordinatörü Sahriye KESKİN ile birlikte İskender yemeye götürdüklerini söyledi.

İskender YILMAZ ise 16 yıl boyunca sağlık sorunları ile ilgili kendisine yardımcı olan başta Prof. Dr. Osman DÖNMEZ olmak üzere Prof. Dr. Ekrem KAYA, Başhekimimiz Prof. Dr. Halil SAĞLAM ‘a, Organ Nakil Koordinatörlüğü Ekibi Sorumlusu Sahriye KESKİN ve tüm ekibe, kendisi üzerinde emeği olan tüm sağlık çalışanlarına teşekkürlerini iletti. Yıllar önce yaşadığı ve üzüldüğü olayla ilgili de çocuk olduğunu bu duruma çok üzüldüğünü ama diyetine uyması gerektiği için hocamızın kendisinin sağlık durumu ile ilgili o zaman İskender kebap yemesine izin vermediğini, şu anda sağlıklı olmasından takiplerinin iyi gitmesinden dolayı kendisine böyle bir sürpriz hazırlanmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirtti. Yeni bir hayata başlamış gibi olduğunu söyleyen ve üniversite sınavlarına hazırlanan İskender; Beden Eğitimi Öğretmeni olmak istediğini de iletti.

Prof. Dr. Osman Dönmez de son olarak söz alıp hastanemizin organ nakli konusunda çocuklarda; güney Marmara bölgesinde tek merkez olduğunu vurguladı. Tekrar organ bağışının önemine değindi. Organ nakli olan çocukların da greyfurt, greyfurt suyu, narenciye, zerdeçal tüketmemeleri konusunda da uyardı. İskender Yılmaz’a da bundan sonraki hayatında başarılar ve mutluluklar diledi.