Dünya Su Günü, “Bir Damla Su Bir Hayat”

Dünya Su Günü, “Bir Damla Su Bir Hayat”

Dünya Su Günü, küresel çapta suyun önemine ve sürdürülebilir su kaynakları yönetimine dikkat çekmek için her yıl 22 Mart’ta kutlanıyor. Bu yıl etkinlikler, suyun kritik rolünü vurgulamak ve su kaynaklarının korunmasını teşvik etmek amacıyla dünya genelinde çeşitli etkinliklerle farkındalık oluşturuluyor.
Su, gezegenimizin %70’ini kaplıyor ve her zaman bol olacağını düşünüyoruz. Ancak tatlı su (içtiğimiz, yıkandığımız, tarlalarımızı suladığımız şeyler) inanılmaz derecede nadirdir. Dünyadaki suyun yalnızca %3’ü tatlı sudur ve bunun üçte ikisi donmuş buzullarda saklıdır veya başka şekilde kullanımımız için mevcut değildir.

Dünya çapında yaklaşık 1,1 milyar insan suya erişemiyor ve toplam 2,7 milyar kişi yılın en az bir ayında su kıtlığı yaşıyor. Yetersiz sanitasyon da 2,4 milyar insan için bir sorun; kolera ve tifo gibi hastalıklara ve su kaynaklı diğer hastalıklara maruz kalıyorlar. Her yıl çoğu çocuk olmak üzere iki milyon kişi yalnızca ishal nedeniyle hayatını kaybediyor.
Dünya Su Günü’nün tema ve odak noktaları arasında suyun erişilebilirliği, su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi, su krizlerine karşı dayanıklılık ve suyun adaletli dağılımı gibi konular bulunuyor. Özellikle iklim değişikliğinin su kaynakları üzerindeki etkileri ve su krizlerinin artmasıyla birlikte, suyun önemi ve korunması daha da önem kazanıyor.
Dünya Su Günü etkinlikleri çerçevesinde, çeşitli uluslararası kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimler suyun korunması ve sürdürülebilir kullanımı için farkındalık artırma ve eylem çağrısında bulunuyorlar. Suyun etkin ve adil bir şekilde yönetilmesi, toplumların ve ekosistemlerin geleceği için kritik öneme sahip.

22 Mart, Dünya Su Günü vesilesiyle, küresel düzeyde su krizlerine çözüm bulma ve su kaynaklarının sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesine dair taahhütlerin pekiştirilmesi için bir fırsat olarak görülüyor.